Zachęcamy do udziału w lekcjach języka kaszubskiego. Przypominamy o ubezpieczeniach na rok szkolny 2024/2025.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoBIPLibrus

Z historii szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach

         Zaczęła się ona 1819 r., gdzie w budynku przy ul. Chojnickiej 29 powstała szkoła, w której pierwszym nauczycielem był Józef Semrau. Dopiero w 1863 r. zbudowano nową 2 klasową szkołę, którą rozbudowano w kolejne izby lekcyjne i mieszkania dla nauczycieli. 
          Na początku XX wieku w 1904 r. była to już 4 klasowa szkoła, w której uczyło 3 nauczycieli.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. szkoła została przejęta przez polskie władze administracyjne; pierwszym kierownikim został Brunon Melka. 
           W okresie międzywojennym systematycznie wzrastała liczba uczniów. W 1935 r. ukończyło ją 23 dzieci - 13 z językiem polskim jako wykładowym, 10 z językiem niemieckim jako wykładowym. 
           1 września 1937 r. rozpoczęło naukę 122 uczniów w klasach polskich i 36 w klasach niemieckich. W tym okresie szkoła w Ogorzelinach, bez wątpienia była centrum życia kulturalnego - odbywały się przedstawienia teatralne, kursy haftu kaszubskiego, prowadzono działalność oświatową. 

         W czasie II wojny światowej od 1939 do 1944 roku historia szkoły była spisana tylko w języku niemieckim.
       Od 9 kwietnia 1945 roku po skończonej wojnie prowadzono zapisy dzieci do szkoły powszechnej. Rok szkolny rozpoczął się 23.IV.1945 roku. Naukę zaczęło 83 uczniów.
          W 1947 roku było 7 klas i ponad setka uczniów. Co ciekawe 7 klasa uczyła się języka francuskiego. 
          Rok 1947 był niezwykle ważny nie tylko dla szkoły, ale i dla mieszkańców Ogorzelin, bowiem:
- otwarto przedszkole w prywatnym lokalu pani Matyi, do którego zapisano 30 dzieci,
- wyremontowano szkołę i mieszkania dla nauczycieli,
- postawiono nowy płat przy budynku szkolnym.
           W 1948 roku otworzona została w szkole biblioteka.
       W latach powojennych szkoła była miejscem, w którym świętowano rocznice państwowe, radośnie obchodzono święta Bożego Narodzenia, działał teatr, odbywały się zabawy, z których dochód był przeznaczany na zakup pomocy dla szkoły. Emocji dostarczały igrzyska sportowe.
           W latach 50-tych rozpoczynają pracę nauczyciele, których w Ogorzelinach dobrze znamy po dzień dzisiejszy. Wśród nich jest pan Kazimierz Stopa, który był dyrektorem od 1961 do 1991 roku, zastąpił on Bernarda Chmielewskiego.
Pan Franciszek Gubernat pracował od 1952 roku, Pani Wanda Masłoń od 1954 roku (od 1958 r. żona pana Kazimierza Stopy).
W tym czasie byłą to szkoła 7 klasowa w której liczba uczniów wahała się od 158 do 200.
Od roku 1956 w szkole uczono religii, ale już w 1958 roku usunięto krzyże z sal lekcyjnych i religia stała się przedmiotem nadobowiązkowym.
Wydarzeniem w szkole, o którym warto przypomnieć był zakup pierwszego telewizora w 1962 roku.
        Druga połowa lat 60-tych to okres, w którym zapadła decyzja o budowie nowej szkoły. Prace rozpoczęły się 11 sierpnia 1969r., a już we wrześniu 1970 nastąpił odbiór nowej szkoły i budynku mieszkalnego dla nauczycieli.
W Ogorzelinach w 1973 r. utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną. Dyrektorem był Pan Kazimierz Stopa, a zastępcą Pan Henryk Krajewicz. Pracę w nowo zbudowanej szkole rozpoczęli: Ewa Kwiatkowska (później Popa), Zdzisław Popa, Ewa Jarzembska Zwiewka, Teresa Szamotulska (później Pestka).
Współczesna historia szkoły to lata 80-te i 90-te. Dla społeczności w Ogorzelinach ważny był rozwój placówki, a brakowało w niej sali gimnastycznej. Zajęcia wychowania fizycznego rozpoczęły się właśnie na tej sali w 1994 roku. W tych latach dyrektorem szkoły była Pani Teresa Gliniecka, potem Kazimierz Gubernat, następnie Celestyna Krajewicz.
Kolejnym dyrektorem była Joanna Zakrzewska, w zastępstwie przez rok Danuta pilacka.
Obecnie funkcję tę pełni Artur Jaster.
 
            Współczesna historia szkoły to lata 80-te i 90-te. Dla społeczności w Ogorzelinach ważny był rozwój placówki, a brakowało w niej sali gimnastycznej. Zajęcia wychowania fizycznego rozpoczęły się właśnie na tej nowo wybudowanej sali w 1994 roku.
 
Patron naszej szkoły
          Przesłanie i wiarę w ideały oraz przestrzeganie wartości, jakie niosą kawalerowie, stało się częścią życia uczniów i nauczycieli w szkole w Ogorzelinach.
           Nasza szkoła otrzymała im. Polskich Kawalerów Maltańskich. Uroczystość zainaugurowała Msza św. celebrowana przez Ks. Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę, który poświęcił sztandar szkoły. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnic, m.in. wiceburmistrz J. Pokrzywnicki, sekretarz miasta R. Wajlonis, wójt gminy Chojnice Z. Szczepański, radni powiatu, kapłani dekanatu kamieńskiego, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Starogardzie Gdańskim H. Uchman i starszy wizytator A. Łasicka, dyrektor gminnego wydziału oświaty E. Opiela, emerytowani nauczyciele i długoletni sponsorzy szkoły. Uroczystość zakończyły występy artystyczne dzieci. Ten wyjątkowy dzień długo będzie żywy w pamięci uczniów, nauczycieli i zebranych gości.

 
Hasło przewodnie Kawalerów Maltańskich brzmi:
"Bronić wiary i służyć potrzebującym"

Zapewniamy:
  • wysoko wykwalifikowaną kadrę,
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • przyjazną i życzliwą atmosferę,
  • wysoki poziom nauczania,
  • uczymy pozytywnego myślenia i twórczego działania,
  • pomoc pedagoga i pedagoga specjalnego.
Data dodania: 2022-07-26 18:57:28
Data edycji: 2022-09-20 14:25:23
Ilość wyświetleń: 422

Współpracujemy z

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej