Zachęcamy do udziału w lekcjach języka kaszubskiego. Przypominamy o ubezpieczeniach na rok szkolny 2023/2024.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoBIPLibrus

V miejsce w ogólnopolskim konkursie „Kodowanie brajlem”

V miejsce w ogólnopolskim konkursie „Kodowanie brajlem”

29.04.2024 r. nasze uczennice z kl. IV: Kornelia Hałasowska, Zofia Rode i Zuzanna Synak brały udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Kodowanie brajlem” dla uczniów kl. IV – VI szkół ogólnodostępnych, które na co dzień nie spotykają się z osobami słabo czy niewidzącymi. Konkurs zorganizował Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Konkurs miał przede wszystkim zintegrować młodzież i pozwolić osobom widzącym poczuć się jak niewidomi /próba zintegrowania tych światów/, by uczniowie nauczyli się być obok tych osób, wiedzieć jak tym osobom pomóc.

Uczestnicy konkursu „Kodowanie brajlem” przez moment mogli poczuć się jak osoby niewidome, gdyż organizatorzy oprócz zmagań konkursowych przygotowali dla uczestników moc atrakcji i zajęć, w których uczestniczyli, przy obecności osób niepełnosprawnych, niewidomych. Mieli możliwość poznać naukę w takiej szkole, uczestniczyć w ćwiczeniach m.in. z  opaską i gogle zaciemniające na oczy, w dłoni - białą laską. Niewidomi występowali podczas konkursu jako eksperci w dziedzinie kodowania, uczestniczyli w przebiegu części integracyjnej, budzili szacunek i uznanie. Pełnosprawni uczniowie szkół ogólnodostępnych mieli okazję uświadomienia sobie trudności i ograniczeń, jakie dotykają osoby z niepełnosprawnościami. Działania podejmowane podczas konkursu uczyły w sposób naturalny, jak można pomóc w codziennym funkcjonowaniu ludziom z dysfunkcją wzroku.

Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich młodzież musiała wykazać się znajomością alfabetu braille'a, liczyła się też szybkość wykonania zadań. Do półfinału zakwalifikowało się dziewięć szkół z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego – w tym nasza drużyna! W finale zmierzyły się cztery drużyny.
Nasze uczennice w wyniku konkursu zajęły V miejsce. Gratulujemy dziewczynom osiągniętego sukcesu, bo V miejsce w Polsce to nie byle co!!!

Poprzez doświadczenie można nauczyć najwięcej ... Organizatorzy stworzyli taką możliwość dla dzieci zdrowych, po to, by świat stawał się lepszy dla słabszych. Pięknie dziękujemy za taką możliwość!
Dziękujemy również Rodzicom, dzięki, którym nasze czwartoklasistki, miały możliwość transportu i nie tylko... na to wielkie wydarzenie!

Data dodania: 2024-05-08 18:05:00
Data edycji: 2024-05-08 18:07:14
Ilość wyświetleń: 16

Współpracujemy z

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej