Zachęcamy do udziału w lekcjach języka kaszubskiego. Przypominamy o ubezpieczeniach na rok szkolny 2023/2024.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset
GodłoBIPLibrus

Sprawozdanie z realizacji w 2022 roku Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

 Sprawozdanie z realizacji w 2022 roku Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025

 

      W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 biblioteka Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych dla oddziałów przedszkolnych oraz szkoły podstawowej.

  1. Przedszkole:

Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa przypisanych do „Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Kierunek interwencji 3.1  

Kwota: 2.500 zł.

 Szkoła podstawowa:

Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa przypisanych do „Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025”

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025."

Kwota: 4.000 zł.

     Dzięki otrzymanej pomocy biblioteka wzbogaciła swoje zasoby o dużą ilość nowych egzemplarzy przeznaczonych dla młodszych, jak i starszych czytelników. Zapraszamy do częstych wizyt w bibliotece szkolnej i zapoznania się ze wspaniałymi przygodami bohaterów książek.

         Szkoła Podstawowa w Ogorzelinach w 2022 roku przystąpiła do Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Podstawowym zadaniem bibliotekarza było zaopatrzenie biblioteki szkolnej w nowe egzemplarze książek o tematyce dziecięcej i młodzieżowej oraz lektur szkolnych. Po wprowadzeniu nowości do elektronicznego systemu bibliotecznego bibliotekarz szkoły zajął się rozpowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W szkole odbyły się następujące wydarzenia promujące czytelnictwo:

Dzień Głośnego Czytania.

              Do akcji przystąpili uczniowie całej szkoły. Młodsze grupy wysłuchały bajeczek prezentowanych przez wychowawców klas. Wśród propozycji czytelniczych wskazanych przez bibliotekę szkoły znalazły się, między innymi, następujące tytuły:

„Najpiękniejsze bajki dla dzieci”,

„Baśnie znane i nieznane”,

„Bajki na każdą porę roku”,

„Ilustrowana księga baśni”,

„Wielka księga baśni i legend”.

            Starsi uczniowie wysłuchali mitów zawartych w zbiorze „Mitologia” Jana Parandowskiego oraz przypomnieli sobie bajki swojego dzieciństwa.

           Uczniowie szkoły z wielką ochotą przystąpili do działania i samodzielnie oraz z pomocą nauczycieli wrócili do wspaniałych opowieści z czasów dzieciństwa. Na pewno będzie to zachętą  do częstszego chwytania za książkę i przenoszenia się w magiczny świat cudownych opowieści.

Kiermasz książek.

              9 grudnia 2022 roku Biblioteka Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach przeprowadziła kiermasz książek, który odbył się wraz z Kiermaszem Bożonarodzeniowym. Związany był z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025. Rodzice oraz dzieci chętnie zapoznawali się z materiałami proponowanymi przez bibliotekę. Były to między innymi książki o tematyce świątecznej, przygodowe, bajki oraz kolorowanki, których wybór był ogromny. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom wzrośnie chęć korzystania z wiedzy przekazanej nam za pomocą ciekawych opowieści i barwnych ilustracji umieszczonych w pięknych wydaniach książkowych. Przy okazji zachęcamy też do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej, gdzie można zaopatrzyć się w nowości wydawnicze.

Odwiedziny biblioteki szkolnej przez grupy przedszkolne.

       W celu promowania „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025” wśród dzieci najmłodszych, biblioteka szkolna w swe progi zaprosiła również grupy przedszkolne. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieciom zostały założone takie karty. Przedszkolaki były bardzo zaciekawione i wielką ochotą przeglądały książki na regałach. Bibliotekarz zaprezentował i wypożyczył dzieciom najciekawsze książeczki z działu dziecięcego. Dowiedziały się również, w jakim miejscu znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

Biblioteka w przedszkolu.

       W związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025, bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach dokonał prezentacji nowych książeczek wśród dzieci przedszkolnych. 19 grudnia 2022 roku pani Wioletta Skórska przyniosła do klas przedszkolnych wiele pięknych książeczek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników.

        Dzieci z wielkim zafascynowaniem oglądały i pytały o przyniesione książeczki. Ich ciekawości nie było końca. Pani bibliotekarka opowiadała o bohaterach niektórych tytułów, co sprawiło, że najmłodsi uczniowie szkoły z chęcią wypożyczyli wybrane opowieści.

      Był to ważny moment dla młodych czytelników, gdyż dowiedzieli się jakie propozycje ma dla nich szkolna biblioteka. Ważne jest bowiem, by rozbudzać zainteresowania czytelnicze już od najmłodszych lat.

Promowanie czytelnictwa.

      W ramach promocji czytelnictwa objętej przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  na lata 2021 - 2025  wychowawca klasy VII, pan Piotr Kręcki oraz bibliotekarz szkoły, pani Wioletta Skórska zaproponowali uczniom popołudniowe spotkanie z książką, które odbyło się 21 grudnia 2022r. Na spotkanie przybyła niemal cała klasa VII.                                                                                                                                                                                                       

             Młodzież zapoznała się z nowościami wydawniczymi, które pojawiły się w bibliotece szkolnej. Pani Wioletta zaprezentowała literaturę młodzieżową, przeznaczoną dla chłopców oraz dziewcząt. Wśród najciekawszych tytułów znalazły się między innymi:

„Dziennik Cwaniaczka”

„Władca Lewawu”

„Polowanie”

„Arena”

„Za niebieskimi drzwiami”

„Zauroczona, zwariowana, zakochana”

„Charlotte i koń marzeń”

„10 randek w ciemno”

„Zapiski nastolatki”

      Kolejnym etapem, który zapoczątkowała pani Skórska było głośne czytanie przygód bohatera książki „Dziennik cwaniaczka”. Wychowawca klasy oraz młodzież podjęli zadanie biorąc w nim aktywny udział.

      Po spotkaniu chętni uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną w celu wypożyczenia interesujących książek.

Prezentacja nowości wydawniczych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025.

      W jednym z przedświątecznych dni bibliotekarz szkoły, pani Wioletta Skórska zaprosiła wszystkich uczniów szkoły na główny hol, gdzie przygotowała prezentację nowości wydawniczych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025.

     Były to książki przeznaczone dla młodszych, jak i starszych czytelników. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy chętnie skorzystali z okazji wypożyczenia interesujących ich tytułów.  Wśród najciekawszych książek zaproponowanych przez bibliotekarza znalazły się między innymi:

  1. Literatura dziecięca:

„Deresz z parkowej stajni”

„Kraina syren”

„Zosia z ulicy Kociej”

„Majka i miejska dżungla”

„Filipek i rodzina”

  1. Literatura młodzieżowa:

„Kultowe motocykle”

„Magiczne drzewo”

„Encyklopedia młodych”

„Savoir vivre”

„Khyona”

„Wiśniowe serce”

„Panna z mokrą głową”

       Akcja pokazała, że wśród dzieci i młodzieży nie brakuje zaciętych czytelników i przy każdej okazji młodych ludzi należy na bieżąco zachęcać do spędzania czasu z literaturą.

 

     Podsumowując wyniki związane z czytelnictwem mogę stwierdzić, iż dzięki możliwości zakupu nowych egzemplarzy do biblioteki poprzez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025 czytelnictwo w szkole wzrosło w znacznym stopniu. Dzieci są spragnione nowości również w literaturze, a taki program umożliwił im darmowe dotarcie do ciekawych tytułów. Biblioteka nie zakończyła na tym swych działań w promowaniu literatury i w dalszym ciągu będzie zachęcała uczniów do częstych wizyt w bibliotece szkolnej.

 Bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach

                                                                                              Wioletta Skórska

Data dodania: 2023-01-03 19:50:24
Data edycji: 2023-01-04 22:06:16
Ilość wyświetleń: 394

Współpracujemy z

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej